Mazowieckie gminy z największą liczbą zaszczepionych w kraju

Liderem statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia jest gmina Podkowa Leśna, gdzie w pełni zaszczepionych zostało już 65,8 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazła się w Warszawa z wynikiem 64,7 proc. Wśród gmin w  których ten odsetek przekroczył 60 proc. znajdują się także: Raszyn, Michałowice, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno oraz Lesznowola.

W Podkowie Leśnej w pełni zaszczepionych zostało już 2502 mieszkańców. Najwięcej, bo 831 należy do grupy wiekowej 40-59 lat. Z kolei w Warszawie najchętniej szczepią się osoby między 20. a 39. rokiem życia – jest ich już ponad 370 tysięcy. Łącznie w stolicy pełną dawkę preparatu przyjęło 1160028 osób.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, wyniki osiągane przez mazowieckie gminy cieszą tym bardziej, że szczepienia to jedyny znany obecnie, skuteczny sposób na walkę z pandemią. – Jestem bardzo zadowolony z faktu, że w pierwszej dziesiątce jeśli chodzi o procent wyszczepienia w Polsce, jest tak wiele gmin z  Mazowsza. Będziemy chcieli w dalszym ciągu inspirować gminy, by jak największa część naszego społeczeństwa się zaszczepiła. Alternatywą jest niestety pobyt w szpitalu ze wszystkimi konsekwencjami. Dodatkowo jeśli nie będziemy zaszczepieni to nieuchronnie wrócą elementy lockdownu czyli izolacji. To wiąże się z olbrzymimi stratami także dla mazowieckiej gospodarki. Tak więc szczepmy się by chronić siebie, swoich bliskich, rodzinę, przyjaciół, współpracowników, ale także by wspierać gospodarkę – zachęca marszałek.

Na Mazowszu działa 1120 punktów szczepień. Wśród nich jest 9 placówek prowadzonych przez samorząd Mazowsza:

  1. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie
  2. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce
  3. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
  4. Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
  5. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach
  6. Mazowiecki Szpital Bródnowski
  7. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
  8. Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie
  9. Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER

Do tej pory na Mazowszu podano już ponad 5,5 mln dawek szczepionki.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego


Drukuj  

Related Articles