Szkoły z województwa małopolskiego razem z Fundacją Orange zatroszczą się o dzieci w cyfrowym świecie

280 szkół w całej Polsce w tym 24 z województwa małopolskiego od września będzie realizować bezpłatne programy edukacyjne MegaMisja i #SuperKoderzy, prowadzone przez Fundację Orange. Zostały one wyłonione spośród ponad 1100 zgłoszeń. Uczniowie z klas 1-3, uczestnicząc w MegaMisji dowiedzą się jak bezpiecznie i twórczo korzystać z internetu, a z klas 4-8, w #SuperKoderach – poznają podstawy programowania oraz sprawdzą, jak dzięki technologii uczyć się w sposób kreatywny i angażujący. Programy pomogą także kształtować zdrowe nawyki cyfrowe u dzieci i młodzieży, często zaburzone przez edukację zdalną.

24 szkoły z województwa małopolskiego wspólnie z Fundacją Orange od września będzie uczyć dzieci jak ważna jest nie tylko sprawna obsługa narzędzi takich jak laptop czy tablet, ale też znajomość zasad bezpieczeństwa w internecie, dbanie o swoją prywatność, krytyczne podejście do treści zawartych w sieci, kreatywne spędzanie czasu z ekranami i bez nich oraz balans między życiem online a offline.

- Edukacja cyfrowa i rozmowy o nowych technologiach nie zawsze są łatwe, dlatego stworzyliśmy programy, które pomagają w tym zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Po kilku latach realizacji MegaMisji i #SuperKoderów widzimy też, że sprawdza się sposób w jaki pracujemy ze szkołami i to, że proponujemy naukę w dużej mierze bez użycia ekranów – głównie poprzez zabawę, współpracę, dyskusję w grupach i tworzenie wspólnych projektów – mówi Łucja Kornaszewska, kierowniczka Działu Programów Fundacji Orange.

Fundacja Orange od 15 lat dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Uczy dzieci zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki czy druku 3D. Oba programy, które od września będą realizowane w szkołach, wpisują się w podstawę programową. W poprzednich edycjach udział w MegaMisji i #SuperKoderach wzięło ponad 1700 szkół i blisko 44 tys. uczniów w całej Polsce. Na czym polegają programy?

MegaMisja dla klas 1 – 3 to 10-miesięczny kurs przygotowujący najmłodszych do tego, aby odpowiedzialnie i bezpiecznie korzystać ze smartfonów, tabletów i komputerów oraz unikać pułapek cyfrowego świata. Zajęcia odbywają się w formie zabawy, w której uczniowie za wykonanie kolejnych zadań zdobywają nagrody dla całej szkoły – na przykład tablety, audiobooki, książki, materiały plastyczne i pomoce edukacyjne. To dla dzieci przede wszystkim przygoda z bohaterami programu – Julką, Kubą i Psotnikiem, a dla nauczyciela świetny sposób na poprowadzenie ciekawych i angażujących lekcji.

#SuperKoderzy dla klas 4-8 to zajęcia, na których uczniowie poznają podstawy programowania. Nie tylko na lekcjach informatyki, ale też na innych np. na przyrodzie, historii, fizyce, muzyce, lekcji języka polskiego i języków obcych. Nauczyciel nie musi mieć umiejętności informatycznych ani umieć programować, by móc prowadzić zajęcia. To wspólne odkrywanie jak kreatywnie wykorzystać możliwości, jakie dają nowe technologie. Szkoły, które zakwalifikowały się do programu otrzymają grant na zakup niezbędnego sprzętu.

- Cieszymy się, że tak wiele szkół zgłosiło się do naszych programów, zwłaszcza w tak trudnym czasie nauczania zdalnego. Jesteśmy pełni podziwu dla zaangażowania uczniów, nauczycieli i nauczycielek oraz dyrekcji. W tym roku szczególnie ważne były dla nas placówki z gmin, w których inicjatyw związanych z nowymi technologiami jest nieco mniej. Cieszymy się, że będziemy pracować z tak wieloma szkołami z miejsc, w których nie mieliśmy okazji jeszcze działać – podsumowuje Łucja Kornaszewska.

Pełna lista szkół zakwalifikowanych do programów: https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/sprawdz-czy-twoja-szkola-dostala-sie-do-megamisji-superkoderow

Z województwa małopolskiego do MegaMisji dostały się szkoły:

 1. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Osieku
 2. Zespół Placówek Oświatowych im. Katarzyny Smreczyńskiej w Niedźwiedź
 3. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Sułoszowej
 4. Zespół Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej
 5. Publiczna Szkoła Podstawowa w Uszwi
 6. Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Wodeckiego w Piorunce
 7. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Balinie
 8. Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Bieśniku
 9. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tłuczani
 10. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ujanowicach
 11. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Iwkowej
 12. Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Zachełmnej
 13. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej

a do #SuperKoderów szkoły:

 1. Zespół Szkół Gminnych im. Lotników Polskich w Nieszkowicah Wielkich
 2. Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Milówce
 3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sąspowie
 4. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Woli Radziszowskiej
 5. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niepołomicach
 6. Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Barwałdzie Dolnym
 7. Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Podłężu
 8. Szkoła Podstawowa w Jurgowie
 9. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie
 10. Szkoła Podstawowa im. M. Rataja w Lichwinie
 11. Szkoła Podstawowa w Siemiechowie

Szkoły, które nie dostały się do programów mogą korzystać z otwartej MegaMisji i bezpłatnych scenariuszy zajęć #SuperKoderów dostępnych na stronach programów: https://megamisja.pl/ oraz https://superkoderzy.pl/

----------------------------------------------------------

O Fundacji Orange

Fundacja Orange jest organizacją pożytku publicznego. Już od 15 lat dba o rozwój dzieci i młodzieży
w cyfrowym świecie. Z fundacją uczą się zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki
i druku 3D. To kompetencje, które zapewnią im lepszy start w przyszłość. Fundacja Orange szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja: Enter, realizowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Inicjatywy Fundacji Orange są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami.


Drukuj  

Related Articles